Hej, mam na imię Monika. Jestem położną oraz certyfikowanym doradcą laktacyjnym. Witam Cię serdecznie na mojej stronie i zachęcam do lektury artykułów okołoporodowych, skorzystania z generatora Indywidualnego Kalendarza Ciąży i zapoznania się z ofertą konsultacji. Zapraszam!

MOJE DOŚWIADCZENIE I PRACA

Od marca 2015 roku pracuję jako położna w Oddziale Ginekologicznym szpitala SPS ZOZ „Zdroje” w Szczecinie. Sprawuję opiekę m.in. nad pacjentkami:

   • po porodach drogami natury i po cięciu cesarskim,
   • po operacjach i zabiegach ginekologicznych (laparoskopie, laparotomie, operacje drogą pochwową, łyżeczkowanie jamy macicy, biopsje itd) i onkologicznymi,
   • w początkowych etapach ciąży z trudnościami (krwawienia, niepowściągliwe wymioty, infekcje),
   • z niepowodzeniami w trakcie ciąży (wady płodu, poronienia),
   • w trakcie diagnostyki hormonalnej oraz tej związanej z niepłodnością.

Od stycznia 2017 roku współpracuję także z Fundacją „Macierzanka” w Szczecinie (ul. Felczaka 16), dzięki czemu cały czas poszerzam swoją wiedzę i umiejętności z zakresu położnictwa, opieki nad noworodkiem i laktacji. W “Macierzance”:

   • wspieram kobiety w ich trudnościach związanych z laktacją,
   • odbywam konsultacje patronażowe/poporodowe pomagając Rodzicom odnaleźć się w nowej roli oraz nabrać pewności siebie w opiece nad dzieckiem,
   • przygotowuję kobiety w ciąży oraz ich osoby towarzyszące do porodu w ramach zajęć szkoły rodzenia (zarówno do porodu drogami natury jak i do cięcia cesarskiego),
   • prowadzę warsztaty na temat karmienia piersią i używania pieluch wielorazowych.

Serdecznie zapraszam do zapoznania się z moją ofertą TUTAJ!

MOJE MACIERZYŃSTWO I KARMIENIE PIERSIĄ

Prywatnie jestem szczęśliwą mamą Tosi (2016) i Tymka (2019). Moje dzieci przyszły na świat w domowym zaciszu, w asyście dwóch fantastycznych położnych, Doroty Fryc i Krysi Czechowskiej.

Oba porody, chociaż każdy inny, dały mi ogromną dawkę wiary w siebie, swoją wiedzę oraz umiejętności. Macierzyństwo jest moją najpiękniejszą życiową przygodą, mimo że daleko mi do macierzyństwa z Instagrama czy pierwszych stron gazet 🙂

Temat karmienia piersią pojawił się naturalnie wraz z pojawieniem się pierwszych dwóch kresek na teście ciążowym. Moje wyobrażenia dotyczące karmienia jednak szybko zweryfikowała rzeczywistość.

Poranione brodawki, zastoje, zespół Raynoud, bardzo niskie przyrosty masy ciała córki oraz problemy z odciąganiem pokarmu znam z doświadczenia. Coś, co miało być proste, łatwe i przyjemne, spędzało sen z powiek przez 3 miesiące.

Chcąc rozwiązać swoje problemy i zdobyć najnowszą wiedzę z zakresu karmienia piersią, ukończyłam kurs „Problemy w laktacji” w Centrum Nauki o Laktacji w Warszawie oraz zdałam egzamin na Certyfikowanego Doradcę Laktacyjnego (CDL).

Po zdobyciu dwuletniego doświadczenia w pracy doradcy laktacyjnego w Fundacji Macierzanka oraz po niemal 2,5 letniej przygodzie z karmieniem mojej córki, gdy wydawało mi się, że w temacie karmienia piersią doświadczyłam już niemal wszystkiego, urodziłam syna, który uzupełnił to “niemal” do wszystkiego.

I tak, dla odmiany musiałam zmierzyć się z nadmiernymi przyrostami masy ciała, dużym ulewaniem, zbyt szybkim wypływem pokarmu oraz przejść pełnoobjawowe zapalenie piersi.

Karmiąc jestem po prostu mamą, a problemy przytrafiają się nawet specjalistom. Jednak najważniejsze jest to, by wiedzieć jak sobie z nimi radzić i gdzie szukać pomocy.

MOJE WYKSZTAŁCENIE

Studia licencjackie

licencjat położnictwa, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (2011-2014)

Studia magisterskie

magister położnictwa, Warszawski Uniwersytet Medyczny (2014-2017)

Specjalizacja

specjalizacja ginekologiczno-położnicza (2018-obecnie, EzA, Szczecin)

Kursy kwalifikacyjne

Pielęgniarstwo rodzinne (PUM, Szczecin: 2017-2018)

Kursy specjalistyczne

Wywiad i badania fizykalne dla pielęgniarek i położnych (PUM, Szczecin),
– Ordynowanie leków i wypisywanie recept dla pielęgniarek i położnych (PUM, Szczecin),
– Resuscytacja krążeniowo-oddechowa dla pielęgniarek i położnych (ECKP, Wrocław),
– Resuscytacja oddechowo-krążeniowa noworodka dla pielęgniarek i położnych (ECKP, Wrocław),
– Leczenie ran dla położnych (SIPIP, Szczecin).

Kursy dokształcające

– Problemy w laktacji (CNOL, Warszawa: 2016-2017), zdanie egzaminu na certyfikowanego doradcę laktacyjnego (certyfikat 613/2017/CDL)
Przetaczanie krwi i jej składników dla pielęgniarek i położnych (SIPIP, Szczecin),
– Szkolenie: Jak zostać położną przyjmującą porody domowe? (Stowarzyszenie “Dobrze Urodzeni”, 2016).
– Ostry ból pooperacyjny – kurs dla pielęgniarek i położnych (Next Medica, 2017).

Konferencje, warsztaty i wydarzenia

– Uczestnictwo w warsztacie: Niefarmakologiczne sposoby łagodzenia bólu i stymulacji przebiegu porodu (FizjoLady, Szczecin, 2018),
– Uczestnictwo w konferencji: Jestem położną, prowadzę prawidłową ciążę (Dobrze Urodzeni, Szczecin, 2019),
– Referat i uczestnictwo w wydarzeniu: Świadoma Mama (Szczecin, 2017),
– Zorganizowanie lokalnego wydarzenia Akcja Mlekoteka 2017 (Szczecin, 2017),
– Uczestnictwo w konferencji: Trudne dobrego początki: Potencjał położnej – potencjał kobiety (Dobrze Urodzeni, Pszczyna, 2014).