Badanie bilirubiny u noworodka – przez skórę, bilirubinometrem

Jednym ze stanów adaptacyjnych po narodzinach dziecka jest żółtaczka noworodkowa. Jest to stan fizjologiczny i dotyczy około 80% maluchów. Żółtaczka najczęściej nasila się zaraz po tym, gdy mama wraz z dzieckiem są wypisywani do domu.

Mimo tego, że żółtaczka jest stanem fizjologicznym, trzeba jej się uważnie przyglądać, bo jest to trudny czas dla dziecka. Trudność głównie wynika z tego, że noworodek jest apatyczny, szybko się męczy, trudno go wybudzić ze snu i jeszcze trudniej nakarmić. Jeśli dziecko nie je odpowiedniej ilości pokarmu – czy to mamy, czy mleka modyfikowanego – będzie spadać na masie ciała. To z kolei zagraża odwodnieniem malucha oraz nasileniem żółtaczki, a co za tym idzie, przejścia z fizjologicznej w patologiczną.

Na czym polega obserwacja dziecka z żółtaczką możesz przeczytać tutaj. Jednak nie zawsze jesteśmy w stanie ocenić czy zażółcenie skóry jeszcze mieści się w granicach normy czy już nie. Zdarza się, że wizyta położnej patronażowej odwleka się w czasie z różnych powodów, a rodzice nie mają na tyle doświadczenia, by móc samodzielnie stwierdzić, że nie dzieje się nic niepokojącego.

Bilirubinometr
Badanie poziomu bilirubiny wykonuję właśnie takim urządzeniem, profesjonalnym bilirubinometrem MBJ20 klasy szpitalnej

Co możemy zrobić w takiej sytuacji w pierwszej kolejności?

Skontrolować zażółcenie skóry dziecka bilirubinometrem. Dokładnie tym samym, którym bada się przez skórę natężenie żółtaczki noworodkowej również w szpitalu. Jest to urządzenie, które wyglądem przypomina termometr bezdotykowy. Po przyłożeniu urządzenia do skóry dziecka i naciśnięciu jednego przycisku, mamy od razu na wyświetlaczu wynik, dzięki któremu wiemy czy maluch może pozostać nadal w obserwacji czy potrzebuje interwencji w postaci naświetlania specjalną lampą, by pomóc mu poradzić sobie z nadmiarem bilirubiny.

Jest to badanie nieinwazyjne, szybkie, bezbolesne i dokładne. Powinno być przeprowadzone przez doświadczoną położną lub lekarza pediatrę, który pokieruje Was dalej.

Od niedawna możecie również skorzystać z tego badania podczas wizyt patronażowych wykonywanych przeze mnie, ale również jako badanie całkiem niezależne od wizyt Waszej położnej środowiskowej. Poniżej garść informacji organizacyjnych.

MIEJSCE WYKONANIA BADANIA BILIRUBINOMETREM

 • w Twoim domu na terenie Szczecina (Lewobrzeże) lub Polic,
 • w gabinecie przy ul. Bolesława Śmiałego 14d/u2 w Strefie Mamy i Dziecka w Szczecinie.

PRZEBIEG BADANIA

 • krótki wywiad na temat powodu zgłoszenia się na badani,
 • rozebranie maluszka, by odsłonić klatkę piersiową i brzuszek,
 • wykonanie pomiaru, które trwa kilka sekund,
 • omówienie wyniku,
 • dalsze zalecenia.

KONSULTACJA Z LEKARZEM

 • w przypadku prawidłowego wyniku nie ma potrzeby konsultacji lekarskiej,
 • w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do prawidłowości wyniku, wykonam adnotację w książeczce zdrowia z zaleceniem pilnej konsultacji z lekarze,
 • każdy pomiar i wpis do książeczki jest podpisany przeze mnie oraz widnieje pod nim moja pieczątka, za każdy biorę odpowiedzialność.

ZALETY

 • Wysoki komfort badania – bez stresu dla rodziców, bez bólu dla noworodka (bez nakłucia, bez poboru krwi z pięty)
 • Błyskawiczny pomiar i wynik badania – bez czasochłonnych i nieprzyjemnych procedur medyczno-diagnostycznych (nie ma konieczności poboru próbki krwi, oznaczania stężenia bilirubiny we krwi, odwirowanie próbki krwi, wykonania analizy)
 • Precyzja i dokładność – nowoczesny, atestowany bilirubinometr klasy szpitalnej.


KOSZT BADANIA

 • w gabinecie – 40 zł (30 zł dla uczestniczek Szkoły Rodzenia w Strefie Mamy i Dziecka)
 • w domu – 70 zł na terenie Szczecina (Lewobrzeże) i Polic
 • badanie wykonywane w weekend lub święta + 50 zł


ZAPISY

Zapisy na badanie odbywają się w większości tego samego dnia lub z dnia na dzień – nie zapisuję pacjentów na wiele dni w przód, bo najczęściej jeszcze sami nie wiedzą, że będą potrzebować mojej pomocy. Na badanie można zapisać się dzwoniąc na numer tel. 663333370 (pięć trójek).

Jeśli nie odbieram, napisz proszę SMS – oddzwonię. Być może dyżuruję w szpitalu lub jestem na jakiejś konsultacji. Badanie wykonują również inne położne pracujące w Strefie Mamy i Dziecka, są to Dorota Fryc i Alicja Snoch. Bardzo serdecznie Was zapraszam do kontaktu!

Facebook
Instagram