NADCHODZĄCE...

Szkoła Rodzenia – z partnerami, stacjonarnie

Hej! Próbujemy się odnaleźć w nowej rzeczywistości, cała ekipa Strefy Mamy i Dziecka w miarę możliwości zabezpieczyła ukraińskie kobiety i dzieci, zwłaszcza te w okresie okołoporodowym. Jednak nie możemy zapominać o tym, że polskie kobiety także potrzebują wsparcia i przygotowania na ten wyjątkowy czas, jakim jest oczekiwanie, narodziny, a następne pojawienie się dziecka. W związku z tym rusza kolejna edycja szkoły rodzenia.

Nowy cykl spotkań rozpocznie się 15 marca 2022 roku o godzinie 16.00 (I grupa) i 18.00 (II grupa). Jedna grupa to maksymalnie 4 pary.

Rozkład zajęć:

15 marca (wtorek) - poród, część teoretyczna
22 marca (wtorek) - pierwsza pomoc i chustonoszenie
31 marca (czwartek) - poród, część praktyczna
5 kwietnia (wtorek) - noworodek, część teoretyczna
12 kwietnia (wtorek) - noworodek, część praktyczna
20 kwietnia (środa) - połóg i karmienie.

Zwróćcie uwagę na to, że nie wszystkie zajęcia odbywają się we wtorki, jest to niestety uzależnione od mojego grafiku szpitalnego.

Brak reklam oraz oceny Waszych wyborów, najnowsza wiedza i mnóstwo sprawdzonych praktycznych porad - niezmiennie od początku mojej szkoły rodzenia! 🙂

Chcę też zaznaczyć, że w szkole rodzenia jest wystarczająca ilość lalek i piłek tak, by każdy mógł przećwiczyć, a nie uczyć się patrząc jedynie jak ja to robię. Zajęcia z pierwszej pomocy poprowadzi doświadczony ratownik medyczny, Wojtek Misiewicz, a część z chustonoszenia doradca noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich, położna Alicja Snoch.

Co się zmienia?

Koszt zajęć to 450 zł za parę przygotowującą się do porodu drogami natury i 375 zł za parę przygotowującą się do cięcia cesarskiego (nie przychodzicie na zajęcia praktyczne z porodu, czyli 31 marca).

Gdzie się spotykamy?

 • ul. Bolesława Śmiałego 14d/u2

Czy na zajęcia możesz przyjść z osobą towarzyszącą?

 • Oczywiście, możesz zabrać ze sobą jedną osobę towarzyszącą. Może to być partner, ale także przyjaciółka, mama czy siostra.

Zapisy:

 • Wypełnij formularz zapisu na Szkołę Rodzenia znajdujący się tutaj: FORMULARZ.

Srdecznie zapraszam,
położna Monika Dorenda-Czuchaj

ZA NAMI...

Szkoła Rodzenia – z partnerami, stacjonarnie

Nowy cykl spotkań rusza już 3 lutego 2022 roku o godzinie 18.00, w całkiem nowej lokalizacji na mapie Szczecina – w Strefie Mamy i Dziecka (Szczecin, ul. Bolesława Śmiałego 14c/u2).

Rozkład zajęć:

 • 3 luty godz. 18.00 – poród, część teoretyczna
 • 8 luty godz. 18.00 – poród, część praktyczna
 • 15 luty godz. 18.00 – noworodek, część teoretyczna
 • 22 luty godz. 18.00 – pierwsza pomoc i chustonoszenie (NOWOŚĆ!)
 • 1 marca godz. 18.00 – noworodek, część praktyczna
 • 8 marca godz. 18.00 – połóg i karmienie

Brak reklam oraz oceny Waszych wyborów, najnowsza wiedza i mnóstwo sprawdzonych praktycznych porad - niezmiennie od początku mojej szkoły rodzenia!

W szkole rodzenia jest wystarczająca liczba lalek i piłek tak, by każda osoba mógła przećwiczyć wykonywanie czynności, a nie uczyć się patrząc jedynie jak ja to robię. Zajęcia z pierwszej pomocy poprowadzi doświadczony ratownik medyczny, Wojtek Misiewicz, a część z chustonoszenia – doradca noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich, położna Alicja Snoch. Koszt uczestnictwa wynosi obecnie 450 zł od pary i w związku z sytuacją w kraju oraz na świecie nie mogę zagwarantować, że ta cena utrzyma się w niezmienionej formie do końca roku 2022. Uczciwość przede wszystkim.

Gdzie się spotykamy?

 • ul. Bolesława Śmiałego 14c/u2

Czy na zajęcia możesz przyjść z osobą towarzyszącą?

 • Oczywiście, możesz zabrać ze sobą jedną osobę towarzyszącą. Może to być partner, ale także przyjaciółka, mama czy siostra.

Zapisy:

 • Wypełnij formularz zapisu na Szkołę Rodzenia znajdujący się tutaj: FORMULARZ.

Srdecznie zapraszam,
położna Monika Dorenda-Czuchaj

Hybrydowa Szkoła Rodzenia – rusza 5. edycja!

Serdecznie zapraszam Was na kolejną edycję Szkoły Rodzenia, która rusza już 6 września 2021, godz. 18:00.

Pięć spotkań w kameralnej grupie, bez sponsorów i reklam – część w formie zajęć online, a część w formie stajnonarnych warsztatów i zajęć praktycznych. ZAPRASZAM!

Serdecznie zapraszam Was na kolejną edycję szkoły rodzenia, która ruszy już 6 września 2021. Pięć spotkań w kameralnej grupie, bez sponsorów i reklam, część w formie webinarów online, część w formie stacjonarnych zajęć praktycznych.

Zajęcia są prowadzone w taki sposób, że będą odpowiednie zarówno dla par przygotowujących się do porodu naturalnego jak i do planowanego cięcia.

Dla kobiet, które planują karmić piersią i dla tych, które nie chcą tego robić. Podczas zajęć dzielę się z Wami najnowszą wiedzą popartą doświadczeniem zawodowym i macierzyńskim, ale bez oceniania Waszych decyzji i nakłaniania do ich zmiany.

Kim jestem?

Położną z ponad 5-letnim doświadczeniem w przygotowywaniu rodziców do nowej roli, a także mamą 5-letniej Tosi i prawie 2-letniego Tymka. Poza tym, że prowadzę zajęcia szkoły rodzenia, wspieram Was laktacyjnie i spotykam się z Wami na wizytach patronażowych; możecie spotkać mnie w szpitalu w Zdrojach na oddziale ginekologii.

Plan zajęć?

Już przedstawiam! Ale proszę, zwróć uwagę na godziny i daty (pracując jednocześnie w szpitalu w trybie dyżurowym, nie jestem w stanie zaproponować Wam zajęć np. co poniedziałek o 17.00 )

 • 6 września godz. 18.00 – poród, część teoretyczna (online)

 • 8 września godz. 16.00 – poród, część praktyczna (stacjonarnie)
  • grupa I – godz. 16.00
  • grupa II – godz. 17.30

 • 10 września godz. 18.00 – noworodek, część teoretyczna (online)

 • 20 września godz. godz. 18.00 – połóg + karmienie, część teoretyczna (online)***

 • 23 września godz. 16.00 – noworodek i karmienie, część praktyczna (stacjonarnie)
  • grupa I – godz. 16.00
  • grupa II - godz. 17.30

*** Są to zajęcia, na które możecie zaprosić również osobę, która będzie Wam najczęściej pomagać po narodzinach dziecka, często jest to po prostu świeżo upieczona Babcia. Będę potrzebowała jej adresu mailowego, by wysłać zaproszenia na zajęcia, ale możecie spotkać się również razem przed jednym komputerem! Ideą tego wspólnego spotkania jest ograniczenie ilości "złotych rad", w których się zgubicie, a zamiast tego wyposażenie Waszej wspierającej osoby w najnowszą wiedzę!

Liczba miejsc jest ograniczona do sześciu par. Gdyby tak jak podczas poprzedniej edycji okazało się, że będzie większa ilość chętnych, rozważę utworzenie jeszcze jednej, dodatkowej grupy dla kolejnych 2-3 par, wtedy zajęcia praktyczne dla grupy trzeciiej rozpoczną się o godz. 19.00.

Na zajęciach praktycznych spotykamy się maksymalnie we 3 pary – obowiązuje kolejność zapisów na konkretną godzinę. Zajęcia praktyczne odbywają się przy ul. Powstańców Śląskich 5/74 (5 piętro, winda).

Na zajęciach praktycznych posiadam odpowiednią liczzbę lalek i piłek, więc każdy jest w stanie przećwiczyć rzeczy, które będę omawiać i pokazywać. Zajęcia teoretyczne odbywają się na platformie ClickMeeting, a zaproszenie na spotkanie pojawi się drogą mailową kilka godzin przed zajęciami. Nie trzeba się rejestrować, zakładać konta – jednym kliknięciem przenosisz się na webinar!

Gwarancją miejsca jest dokonanie opłaty za zajęcia (349 zł za parę).

Zapisy, pytania?

Napisz do mnie lub zadzwoń:

 • facebook
 • email: monika@polozna.org
 • telefonicznie: 663333370 (proszę o sms, jeśli nie odbieram)

Szczegóły? Kliknij tutaj, aby poznań program Szkoły Rodzenia.

Jeżeli potrzebujesz zajęć w wersji rozszerzonej, to koniecznie daj znać. Kolejna edycja jest przewidziana w październiku.

Do zobaczenia!

Hybrydowa Szkoła Rodzenia – rusza 4. edycja!

Serdecznie zapraszam Was na kolejną edycję Szkoły Rodzenia, która ruszy już 19 lipca. Pięć spotkań w kameralnej grupie, bez sponsorów i reklam, część w formie webinarów online, część w formie zajęć praktycznych.

Zajęcia są prowadzone w taki sposób, że będą odpowiednie zarówno dla par przygotowujących się do porodu naturalnego jak i do planowanego cięcia. Dla kobiet, które planują karmić piersią i dla tych, które nie chcą tego robić. Podczas zajęć dzielę się z Wami najnowszą wiedzą popartą doświadczeniem zawodowym i macierzyńskim, ale bez oceniania Waszych decyzji i nakłaniania do ich zmiany.

Kim jestem? Położną z ponad 5-letnim doświadczeniem w przygotowywaniu rodziców do nowej roli, a także mamą 5 letniej Tosi i prawie 2 letniego Tymka. Poza tym, że prowadzę zajęcia szkoły rodzenia, wspieram Was laktacyjnie i spotykam się z Wami na wizytach patronażowych, możecie spotkać mnie w szpitalu z Zdrojach na oddziale ginekologii.

Zapisy i więcej informacji w wydarzeniu na Facebooku.

Start: 12 lipca 2021, g. 18:00 – Zapraszam!

Hybrydowa Szkoła Rodzenia – rusza 3. edycja!

Program Szkoły Rodzenia jest dostosowany do potrzeb nowoczesnych rodziców. Powstał na bazie ponad 5-letniego doświadczenia zawodowego i macierzyńskiego. To również kompendium wiedzy i doświadczeń zdobytych podczas licznych kursów, szkoleń, specjalizacji, studiów oraz nieustannego samokształcenia.

Zapraszam na trzecią już edycję szkoły rodzenia w formie hybrydowej, tzn. część zajęć online, część stacjonarnie. Zbieramy grupę, zapisz się już dziś!

Zapisy i więcej informacji na wydarzeniu na Facebooku.

Start: 10 czerwca 2021 – Zapraszam!

Webinar charytatywny: Przygotowanie krocza do porodu

Kochani, organizuję webinar, podczas którego zbieramy na leczenie małej Ingi spod Szczecina. Dziewczynka walczy z SMA i zbiera niewyobrażalną sumę 9 mln złotych na leczenie.

Każda osoba biorąca udział w wydarzeniu, która przekaże minimum 10 zł na skarbonkę Ingi otrzyma ode mnie plik PDF z instrukcją przygotowania krocza do porodu w 7 krokach. Warto, nie znajdzie drugiego takiego opracowania w sieci!

Link do wydarzenia na Facebooku tutaj.

Kiedy: 18 lutego 2021, g. 12:00 – Zapraszam!

Hybrydowa Szkoła Rodzenia – 2. edycja

Program Szkoły Rodzenia jest dostosowany do potrzeb nowoczesnych rodziców. Powstał na bazie ponad 5-letniego doświadczenia zawodowego i macierzyńskiego. To również kompendium wiedzy i doświadczeń zdobytych podczas licznych kursów, szkoleń, specjalizacji, studiów oraz nieustannego samokształcenia.

Zapraszam na drugą już edycję szkoły rodzenia w formie hybrydowej, tzn. część zajęć online, część stacjonarnie. Zbieramy drugą grupę, zapisz się już dziś!

Zapisy i więcej informacji na wydarzeniu na Facebooku.

Start: 26 lutego 2021 – Zapraszam!

Hybrydowa Szkoła Rodzenia – 1. edycja

Program Szkoły Rodzenia jest dostosowany do potrzeb nowoczesnych rodziców. Powstał na bazie ponad 5-letniego doświadczenia zawodowego i macierzyńskiego. To również kompendium wiedzy i doświadczeń zdobytych podczas licznych kursów, szkoleń, specjalizacji, studiów oraz nieustannego samokształcenia.

Zapraszam na pierwszy cykl szkoły rodzenia online. Zbieramy pierwszą grupę! Zapisz się już dziś!

Zapisy i więcej informacji tutaj.

Zdrówka!

WOŚP PROBLEMY W LAKTACJI - wędzidełko okiem położnej i logopedy + zbiórka na WOŚP

Wielkimi krokami zbliża się 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. ❤️

10 razy wspierałam WOŚP będąc wolontariuszką. W tym roku w dniu Finału dyżuruję, więc pomyślałam, że mogę się przyłączyć do tej wielkiej szalonej orkiestry w inny sposób. 🎉🎷🎺🎻🎸🎉

29. Finał WOŚP to zbiórka m.in. na wsparcie oddziałów laryngologicznych. 🏥 Nie wiem czy wiecie, ale wbrew pozorom laryngologia ma wiele wspólnego z laktacją!🤱

Laryngologia, to część medycyny, która zajmuje się m.in. diagnostyką i leczeniem ucha, nosa, krtani, ale także JĘZYKA! 👂👃👅 A bez prawidłowej pracy języka nie ma karmienia piersią! 👅⛔🤱

Z jakimi problemami najczęściej spotykamy się u noworodka i niemowlaka w temacie języka? Ze skróconym wędzidełkiem! 😮

To szeroki temat, często do współpracy dla kilku specjalistów:

✅ położnej, która jako pierwsza powinna rozpoznać problem i pokierować mamę z dzieckiem w odpowiednie miejsca,

✅ logopedy, który oceni ruchomość języka, dobierze odpowiednie ćwiczenia języka zarówno przed jak i po korekcie wędzidełka,

✅ laryngologa, chirurga lub stomatologa, który to wędzidełko podetnie i uwolni język,

✅ fizjoterapeuty, który powinien ocenić napięcie mięśniowe malucha, bo często za skróconym wędzidełkiem ciągną się również inne problemy.

Pomysł stworzenia webinaru na ten temat skonsultowałam z Ewą Kuźmą, która jest świetnym logopedą klinicznym i naprawdę potrafi fajnie poprowadzić maluszki z wędzidełkową przygodą. Ewa zgodziła się poprowadzić ten webinar razem ze mną, także szykujcie się na sporą dawkę wiedzy popartą dużym doświadczeniem w tym temacie! Bardzo się cieszę z tego naszego pierwszego wspólnego projektu i nie mogę się doczekać efektów! 🥰

Webinar będzie bezpłatny, ale w trakcie wydarzenia będzie dostępna zbiórka, której cały dochód przekażemy Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. ❤️❤️❤️

Serdecznie zapraszamy, do zobaczenia! 🙂

Link do wydarzenia tutaj.

Kiedy? 30 stycznia 2021, godzina 16:00-17:30.

Webinar "ABC Karmienia Piersią - Czy istnieje chude mleko w piersiach...?"

Znacie to?

- "ono ciągle płacze, bo Ty tam nic nie masz" - powiedziała babcia

- "ono wisi ciągle na tym cycku, bo masz chude mleko i nie może się najeść" - powiedziała teściowa

- "za mało przybiera, ma Pani niewartościowy pokarm" - powiedział pediatra

- "ale jak to nie dajesz mu marchewki po 12 tygodniu? nie będzie przecież przybierać" - dodała sąsiadka

Można zwariować? Można.

Można uwierzyć będąc mamą po raz pierwszy i nie śpiąc od kilku dni/tygodni/miesięcy? Można.

Można zaufać autorytetom? Pewnie nawet trzeba.

Jak przesiać dobre rady od złotych rad? Czy faktycznie istnieje chude mleko w piersiach?

Będzie ciekawie i na pewno bardzo emocjonująco, bo karmienie to mój konik, chociaż daleko mi do laktoterrorystki! Serdecznie zapraszam!

Informacje:

 • Kiedy:22 grudnia 29 grudnia (wtorek), godz. 14:00-15:00
 • Koszt: bezpłatnie
 • Organizator: Położna Monika Dorenda-Czuchaj
 • Link do wydarzenia (Facebook Live)

Webinar "Rodzę w koronie: Pielęgnacja noworodka"

Pielęgnacja noworodka, czyli wszystko co powinnaś wiedzieć o codziennej toalecie maluszka, począwszy od oczu, przez kikut pępowinowy po okolicę pieluszkową.

Podczas webinaru omówię również kąpiel dziecka od strony teoretycznej.

Serdecznie zapraszam!

Informacje:

 • Kiedy:15 grudnia (wtorek), godz. 14:00-15:00
 • Koszt: bezpłatnie
 • Organizator: Położna Monika Dorenda-Czuchaj
 • Link do wydarzenia (Facebook Live)

Webinar "Rodzę w koronie: Pozycje wertykalne"

Kiedyś na praktykach, dawno dawno temu, zapytałam swoją instruktorkę z technik położniczych o to, kiedy będziemy uczyć się odbierać porody w pozycjach wertykalnych.

Odpowiedziała mi coś w stylu "najpierw naucz się normalnie, a potem wertykalnie". Pomyślałam, że w sumie ma rację...

Co myślę o tym teraz? Parę lat później, po kilku latach pracy w zawodzie, po dwóch własnych porodach?

Myślę, że normalnie to jest właśnie wertykalnie. Myślę, że wertykalnie jest dużo bezpieczniej. Myślę również, że poród się przyjmuje, a nie odbiera.

Jesteście ciekawe, jaka jest różnica między porodem w pozycji horyzontalnej (ginekologicznej) a porodem w pozycji wertykalnej (kucznej, siedzącej, stojącej, czworaczej)?

Chcecie wiedzieć, co zrobić, by ruszać się w trakcie porodu nawet leżąc w łóżku pod KTG? By pomóc sobie i dziecku? By sprawić, żeby poród był bezpieczniejszy i mniej bolesny?

Serdecznie zapraszam Was na piątkowy webinar! ♥

Informacje:

 • Kiedy: 27 listopada (piątek) 4 grudnia (piątek), godz. 19:00-20:00
 • Koszt: bezpłatnie
 • Organizator: Położna Monika Dorenda-Czuchaj
 • Link do wydarzenia

Webinar "Rodzę w koronie: Torba do szpitala"

Jak się spakować, by dopiąć torbę?

Szczegółowo omówimy wszystko, co przyda się w sali porodowej, po porodzie oraz do karmienia maluszka. Opowiem również o wyjściu do domu, a właściwie o tym, w co wystroić siebie i bobasa na to wielkie wydarzenie!

Wszystkie przekazane informacje uwzględniają obecny stan epidemiologiczny. Same oceńcie, czy trzeba się spakować inaczej niż zazwyczaj?

Do zobaczenia w czwartek, zdrówka! ♥

Informacje:

 • Kiedy: 19 listopada (czwartek), godz. 10:30-11:30
 • Koszt: bezpłatnie
 • Organizator: Położna Monika Dorenda-Czuchaj
 • Link do wydarzenia

Webinar "Rodzę w koronie: Metody łagodzenia bólu porodowego"

Poród to jedno z bardziej stresujących wydarzeń w życiu kobiety, trudno temu zaprzeczać. Poród w dobie koronawirusa, gdy część z przyszłych mam będzie musiała zmierzyć się z tym wydarzeniem bez osoby towarzyszącej dokłada kolejnej dawki stresu.

Co w kobietach spodziewających się dziecka wywołuje największy stres na myśl o porodzie? Nie wiem, ale z pewnością jedną z tych rzeczy będą skurcze porodowe i ból jaki wiąże się z ich pojawieniem.

Czy dam radę, czy wytrzymam, czy będę w stanie współpracować z personelem? - to czasami pytania dudniące w głowie przez cały okres ciąży. A teraz dochodzi kolejne, jak mam urodzić sama?

Ale czy faktycznie w sali porodowej jesteś sama? Na całe szczęście nie! Przecież jest Was dwoje, a może troje... są też położne!

W takim razie, czy będziesz w stanie poradzić sobie bez osoby towarzyszącej? Czy są metody, które są niezależne od personelu? Czy wszystkie metody są bezpieczne? Które metody są najbardziej skuteczne? Kiedy i jak z nich korzystać? Piłka, prysznic, a może hipnoza?

Tak, to będzie całkiem spora dawka wiedzy - serdecznie zapraszam! ♥

Informacje:

 • Kiedy: 12 listopada (czwartek), godz. 10:30-11:30
 • Koszt: BEZPŁATNIE
 • Organizator: Położna Monika Dorenda-Czuchaj
 • Link do wydarzenia

Webinar "Rodzę w koronie: Opieka okołoporodowa okiem położnej pracującej z pacjentkami zakażonymi COVID-19"

Często poród wywołuje w kobietach ciężarnych ogromny lęk, niepewność i strach. To całkiem normalne, że boimy się tego, czego nie znamy. Czasy, w których przyszło nam obecnie żyć wcale nie ułatwiają radzenia sobie z tym strachem, a wręcz dokładają nowych zmartwień.

Zarówno dla kobiet spodziewających się dziecka jak i dla położnych oraz lekarzy jest to duży czas niepewności oraz nowych wyzwań, wszyscy mierzymy się z pandemią po raz pierwszy.

Webinar ma na celu przybliżenie tematu opieki okołoporodowej oczami osoby, która jest po tej drugiej stronie, czyli opiekującej się kobietami w ciąży i po porodzie, których wynik testów na COVID-19 jest pozytywny.

Porozmawiamy sobie o zasadach panujących w szpitalu, o tym co warto ze sobą zabrać, a czego nie. Poruszymy temat izolacji dziecka oraz braku zgody na izolację, a także wszystkich konsekwencji, które się z tym wiążą. Postaram się zebrać informacje z różnych szpitali w kraju tak, by obraz obecnej opieki okołoporodowej był jak najbardziej pełny.

Podzielę się z Wami własnym doświadczeniem pracy z pacjentkami COVID-19 pozytywnymi w szpitalu, w którym na życzenie mamy nie izoluje się dzieci.

Bardzo serdecznie Was zapraszam na spotkanie, do zobaczenia w piątek! Zdrówka! ♥

Informacje:

 • Kiedy: 6 listopada (piątek), godz. 10:30-12:00
 • Koszt: BEZPŁATNIE
 • Organizator: Położna Monika Dorenda-Czuchaj
 • Link do wydarzenia

Webinar "Ból porodowy a skurcze - czy to zawsze to samo?"

Dowiedz się, jak rozpoznać, że to "już", że to "te" skurcze i "ten" czas na wyruszenie do szpitala lub wezwanie położnej do porodu w domu.

Dowiedz się, jakie masz możliwości łagodzenia bólu zarówno te zależne od personelu medycznego jak i te zależne jedynie od Ciebie oraz po co ten ból w trakcie porodu jest potrzebny zarówno Tobie jak i osobom sprawującym opiekę nad tobą, te warsztaty są dla Ciebie.

Wszystko co powinnaś wiedzieć o skurczach w ciąży, podczas porodu oraz w połogu zebrane w jednym miejscu i czasie. Zapisz się!

Informacje:

 • Kiedy: 25 sierpnia (wtorek), godz. 20:00-22:00
 • Koszt: 29zł
 • Organizator: Fundacja Macierzanka i Monika Dorenda-Czuchaj
 • Link do wydarzenia

Facebook
Instagram