Szkoła Rodzenia

Bez względu na to czy masz już jakieś doświadczenia związane z edukacją okołoporodową, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę w tym temacie, warto odpowiednio i świadomie przygotować się do porodu i rodzicielstwa. 

Jest wiele szkół rodzenia. Czym wyróżnia się moja?

  • Możliwością uczestnictwa z osobą towarzyszącą. Przez cały okres pandemii na zajęciach mile widziana osoba towarzysząca: partner, przyjaciółka, siostra, brat lub inna osoba, z którą zechcesz przyjść.
  • Akceptacją i brakiem oceny. Chcesz karmić piersią? Ok. Nie chcesz karmić? Też ok. Planujesz poród w domu? Super. A może marzysz o cięciu cesarskim na życzenie? W porządku. Będziesz szczepić? Nie będziesz? Ja jestem po to, by przedstawić Ci najnowsze zalecenia, wyniki badań naukowych, podzielić się swoją wiedzą oraz doświadczeniem. Nie po to, by Cię do czegoś namawiać i przekonywać.
  • Brakiem reklam i sponsorów. Jeśli zapytasz mnie o laktator, to powiem Ci, że powinien być elektryczny, dwufazowy i z możliwością doboru różnych rodzajów lejków. Podpowiem Ci może kilka marek, jeśli będziesz bardzo potrzebować, ale nikt mi za to nie płaci. U mnie nie dostaniesz saszetki mleka modyfikowanego, smoczka, butelki czy innych gratisów. Ale dostaniesz stworzoną przeze mnie kartę obserwacji wskaźników skutecznego karmienia czy schemat postępowania w nawale pokarmowym. Do powieszenia na lodówce!
  • Ciągłością opieki. Poza szkołą rodzenia, możemy spotkać się na wizycie patronażowej oraz konsultacji laktacyjnej. Być może Twój maluch będzie potrzebował konsultacji z logopedą lub fizjoterapeutą, a ja będę mogła polecić ci sprawdzonych specjalistów, z którymi będę w kontakcie, by na bieżąco wiedzieć z jakimi problemami się wspólnie borykamy.
  • Ogromem najnowszej wiedzy popartej badaniami naukowymi, a także doświadczeniem zarówno zawodowym, jak i macierzyńskim. Tak, całkiem dobrze pamiętam mdłości do połowy ciąży, kopanie po żebrach koło północy, zastanawianie się czy to są wciąż skurcze przepowiadające czy już porodowe, rozmowę z położną tuż przed finałem "zatrzymaj to jakoś, nie chcę rodzić", ból brodawek, zapalenie piersi, strzelające kupy i dziwną wysypkę u malucha na buzi.

Serdecznie zapraszam!
Położna Monika Dorenda-Czuchaj

Program Szkoły Rodzenia

To jakie dokładnie tematy omówimy podczas spotkań? Program Szkoły Rodzenia polozna.org jest dostosowany do potrzeb nowoczesnych rodziców. Powstał na bazie ponad 5-letniego doświadczenia zawodowego i macierzyńskiego. To również kompendium wiedzy i doświadczeń zdobytych podczas licznych kursów, szkoleń, specjalizacji, studiów oraz nieustannego samokształcenia. Rozwiń poszczególne kategorie, aby dowiedzieć się więcej o każdym z tematów.


Omówimy przebieg ciąży.

  • Zwrócimy uwagę na najczęstsze dolegliwości oraz na to, jak sobie z nimi radzić i kiedy szukać pomocy specjalisty.
  • Porozmawiamy o skurczach, które pojawiają się w ciąży, bo nie wszystkie oznaczają zagrożenie porodem przedwczesnym.
  • Zwrócę również Twoją uwagę na to, jakie badania należy wykonać w ciąży, ustalimy wspólnie Twój indywidualny harmonogram badań.
  • Prawa kobiet w ciąży oraz rodzących, a także prawa pacjenta prawie zamkną nasze spotkanie!

Zapytam Cię jeszcze, czy jest coś, czego szczególnie się obawiasz związanego z ciążą i porodem, razem spróbujemy omówić te obawy. Na koniec - Twoje pytania. I zadania domowe, oczywiście dla chętnych, czyli o budowaniu więzi z dzieckiem! 🙂

Po zajęciach otrzymasz:

  • afirmacje na czas ciąży i porodu - standard organizacji opieki okołoporodowej z zaznaczonymi najważniejszymi wg mnie punktami
  • listę miejsc w sieci, do których warto zajrzeć w ciąży
  • wygenerowany indywidualny kalendarz badań w ciąży
  • listę rzeczy do szpitala dla siebie i dziecka
  • list do dziecka

Podczas tych zajęć odpowiem na takie pytania jak np. odróżnić skurcze przepowiadające od tych porodowych, kiedy jechać do szpitala i co zrobić, gdy odejdą wody?

Omówimy krok po kroku jak przebiega poród, jak będziesz się czuła i zachowywała na poszczególnych etapach porodu, co będzie Ci pomagało, a co przeszkadzało? Co może robić Twój partner by Cię wspierać zarówno będąc przy Tobie w sali porodowej jak i mając z Tobą kontakt jedynie telefoniczny.

Wyjaśnię Ci, co oznacza tajemniczy skrót KTG oraz czym są kolorowe cyfry na małym monitorze.

Porozmawiamy także o indukcji porodu, a także prawach rodzącej w sali porodowej. Zwrócę uwagę także na cięcie cesarskie, żebyś wiedziała czego się spodziewać w razie nagłej sytuacji lub jeśli po prostu masz cięcie zaplanowane z góry.

Na koniec - Twoje pytania. I zadania domowe, oczywiście dla chętnych, czyli Wasza lista wzajemnego wsparcia! 🙂

Po zajęciach otrzymasz:

  • krótką ściągawkę w formie schematu z tego, kiedy jechać do szpitala
  • opis zachowania rodzącej w czasie porodu dla partnera, by nie panikował, że dzieje się coś złego
  • przykładowe sposoby wsparcia rodzącej przez osobę towarzyszącą, zarówno stacjonarnie jak i online
  • afirmacje na czas porodu

Podczas tych zajęć nauczę Cię, w jaki sposób oddychać w porodzie by wspierać siebie i dziecko.

Wyjaśnię Ci także jak to jest, że KAŻDA kobieta potrafi przeć. Porozmawiamy o metodach łagodzenia bólu, pokażę Ci jak z nich skorzystać oraz zwrócę Twoją uwagę na to, które z nich są zależne od Ciebie, a które od personelu. Pokażę Ci jak wykorzystać ruch w trakcie porodu by stał się on szybszy, mniej bolesny i bardziej bezpieczny.

Wspólnie poćwiczymy pozycje do porodu i wyjaśnię Ci, dlaczego pozycja ma taki kluczowy wpływ na dotlenienie dziecka i ochronę Twojego krocza. A jeśli już o kroczu mowa, to oczywiście zdradzę Ci kilka sposobów na to, jak je przygotować do porodu.

Po zajęciach otrzymasz:

  • schemat przygotowania krocza do porodu
  • afirmacje na czas porodu

W trakcie tych zajęć poruszymy temat kontaktu "skóra do skóry" zarówno zaraz po porodzie, jak i w późniejszym czasie.

Omówimy szczegółowo wszystkie czynności wykonywane przy maluchu jeszcze w sali porodowej, od pomiarów i oceny w skali Apgar po zabieg Credego.

Następnie wyjaśnię czym są i jakie mamy w Polsce badania przesiewowe, a także jak możesz pomóc maluchowi w trakcie ich wykonywania.

Nie pominiemy trudnego tematu jakim są szczepienia. Na końcu omówimy stany przejściowe, czyli wszystko to, co dzieje się z dzieckiem w pierwszych dniach życia, a przyprawia świeżo upieczonych rodziców o niekończący się stres. Żółtaczka, zawartość pieluszek, nagły wzrost temperatury ciała, dziwna wysypka, krew w pieluszce? Nic Cię nie zaskoczy! 🙂

Oczywiście nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała o prawach dziecka w szpitalu i prawach rodzica w kontekście decydowania o zabiegach medycznych, procedurach i leczeniu dziecka.

Po zajęciach otrzymasz:

  • mini atlas zmian skórnych wraz z opisami i postępowaniem
  • mini atlas zawartości pieluszek z opisami i postępowaniem
  • kartę obserwacji w kierunku żółtaczki wraz z postępowaniem

Kąpiemy, przewijamy, ubieramy, rozbieramy, pielęgnujemy kikut pępowinowy, oczy, uszy, nos, pośladki, podnosimy, odkładamy, odbijamy, układamy na brzuszku. I ćwiczymy poprawne zapięcie dziecka w foteliku samochodowym!

Wszystko w nurcie pozytywnej pielęgnacji, czyli wspierającej pozytywny rozwój dziecka.

Omawiamy przy okazji pierwsze zabawki i gadżety takie jak bujaczki, skoczki, chodziki itd.

Po zajęciach otrzymasz:

  • schemat pielęgnacji i kartę obserwacji kikuta pępowinowego
  • przypominajkę pielęgnacyjną do powieszenia nad przewijak
  • apteczka noworodka - lista zakupów

Zajęcia głównie dotyczące karmienia piersią, ale także karmienia w inny sposób, np. butelką.

W trakcie spotkania nauczę Cię w jaki sposób przystawiać dziecko do piersi i na co szczególnie zwracać uwagę.

Wyjaśnię także skąd wiadomo czy dziecko się najada i jak to ocenić. Zaplanujemy, co masz robić, jeśli dziecko traci na masie ciała lub nie przybiera prawidłowo.

Omówimy sprawdzone metody na ból brodawek, nawał, zastój czy zapalenie piersi.

Poruszymy topowy ostatnio temat wędzidełek. Poćwiczymy także pozycje do karmienia zarówno piersią jak i butelką.

Pokażę Ci także technikę karmienia butelką i zwrócę uwagę na to, jaką ewentualnie butelkę kupić (nie marka, a przede wszystkim kształt smoczka).

Rozprawimy się z mitami dotyczącymi karmienia piersią: z piciem Karmi, tłuczoną kapustą i pestkami truskawek zapychającymi kanaliki mleczne. Powinno być wesoło! 🙂 Jak mi po tych zajęciach ktoś powie, że jak dziecko płacze, to przez chude mleko w piersiach albo, że wymusza.. Oj! 😉

Po zajęciach otrzymasz:

  • kartę obserwacji wskaźników skutecznego karmienia
  • kartę obserwacji dziecka dokarmianego
  • schemat postępowania w nawale pokarmowym i bólu brodawek
  • krótki test diagnostyczny w kierunku skróconego wędzidełka

Połóg nie jest łatwym tematem, ponieważ poza zmianami w ciele kobiety zachodzi wiele zmian w jej psychice. W połączeniu ze zmęczeniem, lękiem o dziecko, burzą hormonalną, zasypywaniem złotymi radami daje to całkiem szalony koktajl emocjonalny. Jak sobie z nim poradzić? Jak przetrwać połóg i dać sobie pomóc? Na te i inne pytania odpowiem właśnie podczas tego spotkania.

Baby blues, depresja poporodowa, to nie jest tzw. gorszy dzień. Oczywiście omówimy również zasady pielęgnacji ewentualnej rany krocza czy po cięciu cesarskim, a także mobilizacji blizny.

Temat krwawienia po porodzie i pojawienia się dolegliwości skurczowych. Temat najczęstszych dolegliwości w połogu i sposobów radzenia sobie z nimi. Temat powrotu miesiączki i płodności.

Po zajęciach otrzymasz:

  • listę objawów, które powinny zaniepokoić kobietę w połogu
  • listę miejsc w sieci, w których można szukać pomocy przy narastającym smutku i problemie odnalezienia się w nowej sytuacji
  • listę najczęściej stosowanych leków wraz z dawkowaniem, które można brać w połogu, karmiąc piersią (w tym przeciwbólowe)
  • afirmacje na czas połogu

W trakcie tych zajęć omówimy pakowanie torby do szpitala dla mamy i dziecka, krok po kroku.

Zwrócę Twoją uwagę na zorganizowanie dziecku bezpiecznej przestrzeni do snu i aktywności.

Porozmawiamy o tym jak przewozić BEZPIECZNIE dziecko w aucie, czyli o fotelikach samochodowych. Poruszymy także kwestię wózka i garderoby dziecka w zależności od pory roku. Oraz wszystkich zbędnych i niezbędnych gadżetów dla noworodków i niemowląt. Z pewnością po tych zajęciach Twój budżet się przeorganizuje, ale myślę, że na plus! 🙂

Po zajęciach otrzymasz:

  • listę rzeczy do kupienia dla dziecka do domu
  • listę rzeczy do kupienia dla mamy do domu
  • listę rzeczy do spakowania do szpitala

Są to zajęcia tak naprawdę podsumowujące przekazane dotąd informacje.

Jeśli to Twoje pierwsze dziecko, nie chodziłaś do szkoły rodzenia, nie przeczytałaś żadnej książki okołoporodowej, to prawdopodobnie nie będziesz zadowolona z tego spotkania. Natomiast, jeśli masz już jakąś wiedzę będzie to jej fajnym ugruntowaniem i okazją do wyjaśnienia jeszcze ostatnich wątpliwości.

Jeśli Twój szpital ma swój plan porodu do wypełnienia, podeślij mi go przynajmniej 3 dni przed zajęciami, żebym mogła się przygotować. W innym przypadku będziemy pracować na tym opracowanym przeze mnie.

Po zajęciach otrzymasz:

  • autorski plan porodu do uzupełnienia

Zdarzają się sytuacje, że powyższa tematyka mimo wszystko nie wyczerpuje Twojej ciekawości i chęci poszerzania wiedzy.

Chętnie przygotuję dla Ciebie dodatkowe zajęcia, napisz do mnie lub zadzwoń i opowiedz o swoich potrzebach i oczekiwaniach.

Najczęściej poruszanymi tematami na takich spotkaniach są:

  • poród w domu
  • poród w głębokim relaksie (hipnozie)
  • pieluszki wielorazowe
  • przygotowanie do planowanego cięcia cesarskiego
  • ciąża bliźniacza oraz karmienie bliźniąt.

SZKOŁA RODZENIA (stacjonarna/online)

PLN 600 /cykl (12h)

Szkoła Rodzenia Położna.org to absolutny niezbędnik każdego rodzica zawierający najważniejsze tematy okołoporodowe, w tym aktualne informacje dotyczące sytuacji epidemiologicznej.

Zajęcia odbywają się w Strefie Mamy i Dziecka w Szczecinie przy ul. Bolesława Śmiałego 14D/U2.

  • Poród – teoria (ok. 2h)
  • Poród – praktyka (ok. 2h)
  • Noworodek – teoria (ok. 2h)
  • Noworodek - praktyka (ok. 2h)
  • Karmienie (ok. 2h)
  • Chustonoszenie (ok. 1h)
  • Pierwsza pomoc (ok. 1h)

Spotkanie Indywidualne

PLN 270 /spotkanie

Szkoła Rodzenia skrojona na miarę Twoich potrzeb. Indywidualne zajęcia z dowolnej tematyki Szkoły Rodzenia lub omówienie innych, interesujących Cię tematów, np. pieluchy wielorazowe, poród w domu, poród w hipnozie i inne. Czas trwania spotkania: 1,5-2h. Zajęcia odbywają się w Strefie Mamy i Dziecka. Zajęcia w weekend: +100zł.

  • Ciąża
  • Wyprawka
  • Poród – teoria
  • Poród – praktyka
  • Noworodek – teoria
  • Noworodek – praktyka
  • Karmienie
  • Połóg
  • Plan porodu
  • Inny temat wybrany przez Ciebie
Różne akcesoria na zajęcia z karmienia noworodka
Różne akcesoria na zajęcia z karmienia noworodka
Zestaw i stanowisko pielęgnacyjne dla każdej pary
Zestaw i stanowisko pielęgnacyjne dla każdej pary
Sala warsztatowa
Nasza sala warsztatowa
Ta sama sala warsztatowa :)
Ta sama sala warsztatowa 🙂
Wciąż ta sama sala warsztatowa :) Mamy rzutnik do prezentacji multimedialnych
Wciąż ta sama sala warsztatowa 🙂 Mamy rzutnik do prezentacji multimedialnych
Tak, to nadal sala warsztatowa :) Piłki wykorzystywane do zajęć praktycznych z porodu
Tak, to nadal sala warsztatowa 🙂 Piłki wykorzystywane do zajęć praktycznych z porodu
Angażujemy oboje rodziców do opieki nad maluszkiem
Angażujemy oboje rodziców do opieki nad maluszkiem
Ćwiczymy kąpiel noworodka
Ćwiczymy kąpiel noworodka
Zmieniamy pieluszkę
Zmieniamy pieluszkę
Chustonoszenie i zaspokajanie potrzeby bliskości – o tym też uczymy
Chustonoszenie i zaspokajanie potrzeby bliskości – o tym też uczymy
Pokazujemy Wam, co dzieje się w Waszym ciele
Pokazujemy Wam, co dzieje się w Waszym ciele
A na początku był chaos... czyli tak było przed remontem :)
A na początku był chaos… czyli tak było przed remontem 🙂

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania


Możesz się zapisać na zajęcia na każdym etapie ciąży, najlepiej między 21. a 31. tygodniem ciąży. Zajęcia będą odbywały się raz w tygodniu. Prawdopodobnie nie będzie to zawsze ten sam dzień tygodnia, ponieważ poza szkołą rodzenia i poradnią laktacyjną dyżuruję jeszcze w szpitalu, a grafik co miesiąc wygląda nieco inaczej. Jeśli zaspałaś i potrzebujesz jakiegoś przyspieszonego trybu, napisz. Pomyślimy co zrobić. 🙂


Wypełnij proszę formularz zapisu na Szkołę Rodzenia dostępny tutaj: FORMULARZ. W ciągu 72h otrzymasz na maila potwierdzenie zapisu.


Tylko z góry, przelewem na konto:

Indywidualna Praktyka Położnej Monika Dorenda-Czuchaj,
Bank PKO BP, numer konta: 56 1020 4795 0000 9102 0448 0356
z dopiskiem szkoła rodzenia + imię i nazwisko przyszłej mamy.


Nie ma problemu, do 5 dni przed ruszeniem cyklu zajęć zwrócę Ci 100% gotówki. Jeśli zrezygnujesz na 0-4 dni przed zajęciami, zwrócę Ci jedynie 50%. Rezygnując w trakcie – zwracam Ci 50% za zajęcia, które się jeszcze nie odbyły.


Mam nadzieję, że to się nie zdarzy, ale być może zachoruję lub będę ostatnią osobą na świecie, która może wziąć dyżur w zastępstwie za chorą koleżankę... Zaproponuję termin odrobienia zajęć, jeśli nie uda nam się dopasować terminów, zwrócę Ci 100% kwoty za te zajęcia.


Możesz, ale proszę... nie pytaj mnie o to, jakiej marki podpaski kupić, czy który wózek z podesłanych linków bym wybrała... Szanujmy swój czas! 🙂 Krótkie WAŻNE pytanie, krótka odpowiedź. Czy KTG w terminie porodu jest obowiązkowe? Nie, nic nie jest obowiązkowe, jest zalecane – Ty decydujesz. Na jak długo układać dziecko na brzuszku? Na łącznie godzinę dziennie. Pytania w stylu: "skąd mam wiedzieć czy dziecko się najada?" lub "co myślisz o nacinaniu krocza?" to długie pytania – ludzie książki o tym piszą. 🙂 Jeśli potrzebujesz dłuższej rozmowy, umów się ze mną na konsultację indywidualną i przygotuj pytania zapisane na kartce, by nic Ci nie umknęło. Ale gwarantuję Ci, że akurat na te pytania znajdziesz odpowiedź podczas kursu.


Nie. Ale możesz robić notatki, a ja po zajęciach również podeślę Ci na skrzynkę e-mailową podsumowanie i dodatkowe materiały, które przygotowałam na potrzeby kursu.

Facebook
Instagram